Yumurta Kaç Kalori

kalori 78 kcal
Yumurta

1 Adet ( 50g ) için besin değerleri listelenmektedir. İstediğiniz ölçüleri girip besin değerlerini görebilirsiniz.

AKTİVİTELER
diyetcepte
diyetcepte
diyetcepte
diyetcepte

Tüketilen 1 Adet Yumurta 78 kaloridir. Yukarıda belirlenen egzersizlerle bu kaloriyi yakabilirsiniz. Kullanılan değerler ortalama bir değer olup, bireyin vücut tipi, yaptığı aktivitenin şiddeti, yaşı vb. bireysel faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Yaptığımız egzersizler kadar yediklerimiz de oldukça önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için dengeli ve doğru beslenmeliyiz.

1 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori

Ülkemizde yediğimiz yumurtaların çoğu tavuklardan gelmektedir. Tüm dünyada, narin bıldırcın yumurtalarından devasa devekuşu yumurtalarına kadar farklı kuşların yumurtaları popülerdir. Yumurtalar temel bir kahvaltı gıdasından çok daha fazlasıdır: Besinlerle doludurlar ve bilmeye değer birçok sağlık yararı sunarlar.

İster atıştırmalık olarak ister güne başlamanın bir yolu olarak tüketin, sağladıkları sağlık yararları da dahil olmak üzere yumurtaları sevmek için birçok neden vardır.

Yumurtalar göz sağlığınızı iyileştirmek için mükemmeldir. Araştırmalar yaşa bağlı görme kaybını önlemeye yardımcı olduğunu gösteren lutein ve zeaksantin ile doludurlar. Düzenli olarak yumurta yiyerek katarakt veya makula dejenerasyonu geliştirme risklerinizi azaltabilirsiniz.

İnsanlar yumurtanın bu faydalarını gördükten sonra en sıklıkla yumurta kaç kalori sorusunu soruyorlar. Hem faydalarıyla hem de doğal lezzetiyle sofralarımızdan eksik etmediğimiz ve eksik etmememiz gereken bu harika besin yumurta kalori açısından da beklentileri mükemmel bir şekilde karşılamaktadır.

Genel olarak söylemek gerekirse 1 adet orta boy haşlanmış yumurta ortalama olarak 78 kalori civarındadır.

1 Yumurta Kaç Kalori

Kaç kalori, yumurta kaç kalori, yumurta beyazı kaç kalori gibi birçok soru yumurta severler ve tüketmek isteyenler tarafından sıklıkla soruluyor. Özellikle geçmiş dönemde faydaları ve zararları hakkında tartışmalar olan yumurta, son yıllarda oldukça sağlıklı bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Yumurtalar, hem sarısı hem de beyazı fetal gelişimi artırmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir Omega-3 yağ asitleri ve folat kaynağıdır.

Folat veya folik asit, nöral tüp gelişimi ile ilişkilidir. Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında yeterli folat içeren yiyecekler yemek, anensefali ve spina bifida dahil olmak üzere büyük doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Omega-3'lerin de hamilelik üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Erken doğum ve doğumun önlenmesine, annede preeklampsi ve depresyon riskinin azalmasına ve bebeğin daha yüksek doğum ağırlığına yol açmasına yardımcı olabilir.

Diyet için mükemmel bir besin olarak karşımıza çıkan yumurta, diyet yapmayan ve sadece sağlığına dikkat etmek isteyen kişiler için de harika bir besindir. Bu yüzden herhangi bir alerjiniz ya da farklı bir durumunuz yoksa yumurtayı gönül rahatlığı ile beslenmenize ekleyebilirsiniz.

1 Adet Yumurta Kaç Kalori

Yumurtaların bu kadar popüler bir atıştırmalık olmasının bir nedeni, bu kadar yüksek protein içeriğini bu kadar küçük bir kütlede bulundurmaları ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olmalarıdır. Aslında yumurtalar tam bir protein kaynağıdır, yani insanların kendi başlarına üretemeyecekleri ve diğer protein kaynaklarından almaları gereken 11 amino asidin tümüne sahiptirler.

Nispeten az kalorili ve neredeyse hiç karbonhidrat içermeyen yumurtalar, sizi akşam yemeğine kadar tok tutan kolay bir sabah yemeği veya ikindi atıştırmalığı yapabilir.

Bu faydalara ek olarak, yumurtalar şu besin değerlerini iyi miktarlarda bulundurmaktadır:

 • A vitamini
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Folatlar
 • B vitamini
 • Fosfor
 • Selenyum

1 adet yumurta aşağı yukarı bir şekilde 72 kalori olarak hesaplanmaktadır. Bazı tavuk türlerinin yumurtaları diğerlerine göre daha büyük ya da daha küçük olabilir fakat ortalama bir tavuk yumurtası bu miktarda kalori içerir.

1 Adet Yumurta Besin Değerleri

Yumurtalar harika, düşük karbonhidratlı bir protein kaynağı olsa da, hem kolesterol hem de sodyum bakımından nispeten yüksektir. Sonuç olarak, çok fazla yumurta yemek, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Araştırmalar, çoğu sağlıklı insanın kalp hastalığı riskini artırmadan haftada yedi yumurta yiyebileceğini gösteriyor. Yine de, çok fazla yumurta yemek zararlı olabileceğinden porsiyon boyutlarına dikkat etmek önemlidir. Diyetinizi düşük kolesterollü, düşük sodyumlu gıdalarla dengelemek, sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak yumurtaların tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Yumurtanın Sarısı Kaç Kalori

Yumurta sarısı, yumurtanın besleyici çekirdeğidir ve esansiyel yağ asitleri, vitaminler, protein ve mineraller gibi besinleri içerir. Yumurta sarısı aynı zamanda yumurtanın zengin, lezzetli kısmıdır ve genellikle lezzetleri arttırmak ve malzemeleri bağlamak için tariflerde kullanılır.

Yumurta sarısı, B12, B2, A ve folat dahil olmak üzere bir dizi vitamin içerir. Yumurta sarısı aynı zamanda sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli olan D vitaminini doğal olarak içeren birkaç gıdadan biridir. Vitaminler gibi mineraller de vücudumuzun çalışması ve genel refahımıza katkıda bulunması için gereklidir. Yumurta sarısı fosfor, iyot ve selenyum gibi birçok mineral içerir.

1 adet orta boy yumurtanın sarısı aşağı yukarı 52 kaloridir.

Yumurtanın Beyazı Kaç Kalori

Yumurta beyazı, yumurta içinde bulunan berrak sıvıya genel olarak verilen addır ve aksi takdirde albümen olarak adlandırılır. Birincil doğal amacı sarıyı yumuşatmak ve hasara karşı korumaktır, ancak aynı zamanda yüksek kaliteli bir besin kaynağıdır.

Yumurta beyazı kaç kalori sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilir: 1 adet yumurta beyazı kalori değeri ortalama olarak 15 kaloridir. Bu da yumurta beyazını diyete eklemek için mükemmel bir hale getirir.

Yumurtanın Besin Değeri

Yumurta, yüksek kaliteli protein, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere birçok besin maddesinin doğal kaynağıdır. Yumurtalar doğal olarak B2 vitamini (riboflavin), B12 vitamini, D vitamini, selenyum ve iyot bakımından zengindir. Ayrıca A vitamini ve folat, biotin, pantotenik asit ve kolin dahil olmak üzere bir dizi başka B vitamini ve fosfor da dahil olmak üzere diğer temel mineraller ve eser elementler içerirler.

Yumurtalar, doğanın en yoğun besleyici gıdalarından biridir ve birçok diyet ve yaşam tarzına uyar. Böyle ideal bir besin karışımı içeren bir yiyecek bulmakta zorlanacaksınız. Yumurta, yüksek kaliteli proteinin yanı sıra diğer vitamin ve mineraller açısından da doğal olarak zengindir ve diğer birçok temel diyet vitamin ve mineralini içerir.

Günlük besin değerleri

Yumurta, 50 gr porsiyon başına 72 kalori içerir. Bu porsiyon 4.8 gr yağ, 6.3 gr protein ve 0.4 gr karbonhidrat içerir. İkincisi 0,2 g şeker ve 0 g diyet lifidir, gerisi karmaşık karbonhidrattır. Yumurta, porsiyon başına 1,6 g doymuş yağ ve 186 mg kolesterol içerir. 50 g Yumurta IU A vitamini, 0.0 mg C vitamini ve 1.00 mcg D vitamini ile 0.88 mg demir, 28.00 mg kalsiyum ve 69 mg potasyum içerir.

Yumurta Nasıl Hazırlanır?

Yumurtaları hazırlamanın en kolay yollarından biri çırpmaktır. Bunu yapmak için, bir kaseye bir yumurtayı kırın, biraz süt ekleyin ve bir çatal veya çırpma teli kullanarak sarısı, yumurta akı ve sütü birleştirin. Yumurta karışımını, katı bir hal oluşana kadar bir tavada pişirin. Ayrıca haşlanmış yumurta, sahanda yumurta ve baharatlı yumurta gibi birçok çeşit deneyebilirsiniz. Yumurta, birçok unlu mamülde de bulunabilir.

Yumurta ile birlikte pişirmenin, yaptığınız şeyin besin değerlerini değiştirebileceğini unutmayın. Kızartmaya karşı haşlama veya kaynatma gibi farklı pişirme süreçleri yumurtalarınızdaki glikotoksin miktarını etkileyebilir. Farklı müstahzarlar, vücudunuzun yumurtalarda bulunan proteinleri ve diğer besinleri nasıl sindirdiğini de etkileyebilir. Sağlıklı, bitki kaynaklı yağlar kullanarak düşük ısıda pişirmek, yumurtaları pişirirken içindeki besinleri korumanın en iyi yoludur.

 • 1 Adet Yumurta 78 kaloridir. (50 gr olarak hazırlanmıştır.)
 • 1 Adet (Orta) Yumurta 78 kaloridir. (50 gr olarak hazırlanmıştır.)
 • 1 Adet (Küçük) Yumurta 62 kaloridir. (40 gr olarak hazırlanmıştır.)
 • 1 Adet (Büyük) Yumurta 133 kaloridir. (86 gr olarak hazırlanmıştır.)
 • 1 Su Bardağı (200 ml) Yumurta 295 kaloridir. (190 gr olarak hazırlanmıştır.)
 • 1 Çorba Kaşığı Yumurta 23 kaloridir. (15 gr olarak hazırlanmıştır.)
Kahvaltılıklar Kategorisi
Karşılaştır
0/4 Göster
Besin değerleri
Besin 100 gr Adet
Karbonhidrat (g) 1.1 0.55
Protein (g) 13 6.5
Yağ (g) 11 5.5
Enerji (kcal) 155 77.5
Enerji (kJ) 486 243
Kolesterol (mg) 373 186.5
Sodyum (mg) 124 62
Kalsiyum (mg) 50 25
Vitamin D (iu) 87 43.5
Demir (mg) 1.2 0.6
Popüler İçerikler
Diyet Nasıl Bozulmaz
Diyet Nasıl Bozulmaz
Diyet 2 Nedir
Diyet 2 Nedir