tas-devri-diyeti-nedir-nasil-yapilir
omerozturk
omerozturk
6 ay önce 2 dk okuma ~

Taş Devri Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Taş devri diyeti son zamanlarda gündeme gelen diyet türlerinden biridir. Aç kalmadan kilo vermeye yardımcı olan bu diyet sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo verme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olur. Paleo diyeti olarak da adlandırılan bu diyet diğer metotlara göre çok daha farklı bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Aç kalamadığı için kilo veremeyen kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken diyetler arasında yer alır. Peki, bu diyet nedir ve nasıl yapılır? Her diyet metodunun olduğu gibi bu diyeti metodunun da belli başlı kuralları mevcuttur. Bu kurallara doğru bir şekilde uyulduğu zaman kısa süre içerisinde sonuç almanız mümkün olur. Kilo verme konusunda son derece etkili bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda verilen kiloları yeniden alma durumu da söz konusu olmadığı için büyük bir fayda sağlamaktadır. Hem sağlığınızı koruyup hem de kilo vermek istiyorsanız mutlaka bu diyete göz gezdirmeniz gerekir. 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olan kişilerin tercih etmekten kaçınması gerekir. İdeal kilonuza hızlı ve istikrarlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Taş Devri Diyeti Nedir?

Diğer diyet metotlarından farklı olarak karşımıza çıkan taş devri diyeti aslında bir yaşam biçimi olarak ortaya çıkar. Taş Devri'nde insanların yaşam biçimi doğrultusunda tükettiği yemekleri günümüze uyardığınız zaman böyle bir diyet ortaya çıkmıştır. O dönemlerde yaşayan insanların güçlü, kuvvetli olmasının sebeplerinden en önemlisi tükettikleri besinlerdir. Taş devrinde tarım çok fazla gelişmediği için insanlar avlanarak et tüketimini ön plana çıkarmışlardır. İlkel bir diyet türü olmasından kaynaklı olarak kolay bir şekilde yapılabilir. Bu diyet metodunu gerçekleştirirken İşlenmiş ve paketli ürünlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Tamamen doğal ve işlenmemiş gıdalar tüketilmektedir. Aynı zamanda şekerli ve unlu olan gıdalarda yasaktır. Yenilen yiyeceğin tamamen doğal olması hedeflenmiştir. Taş devrini baz alarak ortaya çıktığı için yiyeceklerin çiğ olması gerektiği savunulur. İşlenmiş gıdalardan, şeker ve undan uzak durarak bir beslenme düzeni oluşturduğunuz için daha sağlıklı bir vücut yapısına ulaşabilirsiniz.

Taş Devri Diyeti Nasıl Yapılır?

Her diyet metodunun farklı bir özelliği mevcuttur. Aynı zamanda kendine özgü kuralları bulunur. Taş devri diyeti yapmak isteyen kişilerin ilk olarak karbonhidrat dengesini oluşturması gerekir. Karbonhidratların tamamını meyve ve sebzelerden almak hedeflenir. Un ile yapılan yiyeceklerden tamamen uzak durmak gerektiği için ekmek tüketimi sıfıra indirilir. Aynı zamanda meyve ve sebze tüketimi esnasında şeker ve nişasta içermeyenleri tercih etmek gerekir. Bu tür gıdaların içerisinde bol miktarda karbonhidrat olduğu için tüketimi engellenir. Bu diyeti gerçekleştirirken tükettiğiniz her şeyin işlenmemiş ve çiğ olmasına önem göstermeniz gerekir. Yağ seçiminde ise sadece zeytinyağı kullanımına izin verilir. Zeytinyağı ile sindirim sisteminize düzenleyebilir ve lifli yiyecekler tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kilo vermeye yardımcı olan bir diyet olmasına karşın sağlık açısından da son derece büyük bir fayda sağlamaktadır. Et tüketiminde ise tam pişmiş değil, orta pişmiş et tercih etmek gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.