siberkondri
omerozturk
omerozturk
10 ay önce 4 dk okuma ~

Siberkondri Nedir?

O meşhur sözde de ifade edildiği gibi değişmeyen tek şey değişim. Nitekim buna bağlı olarak her çağın dünyanın neresinde olursa olsun kendisine özgü olan olguları ve sorunları ortaya çıkabiliyor. Sağlık sorunları da bunlar arasında yer alıyor.

Yirminci yüzyılda internetin keşfi ile beraber dünyada tam anlamı ile bir devrim yaşandı. Pekçok alanda inanılmaz, daha önce hayal bile edilemeyen olgular ortaya çıktı. İşte onlardan bir tanesi de siberkondri hastalığıdır. Bu kavram birçok insana yabancı gelebilir. Hatta böyle bir hastalık olabilir mi diye düşünebilir ama evet böylesi bir hastalık var. Bu yazıda da bu konuda uzmanların bilgileri öngörüsünde bilgiler verilecektir.

Öncelikli siberkondri nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir: Siberkondri en basit ifade ediş biçimi ile çağımızın hastalığıdır. Bu kavramı biraz daha açmak gerekirse kişilerin kendilerini gerçekten hasta zannederek internet üzerinde birçok kaynak üzerinden araştırma yapmasıdır. Kişi hastalığını internetten araştırır ve kendisine teşhiş koyar. Hastalık kısaca bu şekilde tarif edilebilir. Bir tür psikolojik sorundur. Davranış bozukluğudur. Doğru ve etkin bir biçimde tedavi edilmez ise bu kişi için başka sorunlar ortaya çıkabilir.

Siberkondri Hastalığının Teorik Kökeni

Siberkondri hastalığının teorik kökenine bakıldığında iki sözcükten oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi siber diğeri ise hipokondriyazis sözcüğüdür. Siber bilindiği gibi internet ağına bağlı olan anlamına gelir. Diğer sözcük olan hipokondriyazis hastalık hastası anlamındadır. Bu iki sözcüğün birleşimi bu hastalığın ifade ediliş biçimidir. Bu hastalık aynı zamanda yaşa, mekana, cinsiyete bakılmaksızın internet bağımlılığı ile doğrudan alakalı olan bir hastalıktır. Hastalık hastalığının çağımıza uyarlanmış hali gibi de düşünmek mümkündür.

Henüz siberkondri ile net bulgular tanımlanmış durumda değildir. İlk bu hastalık ile ilgili açıklamalar 2000li yıllarda ortaya çıkmış olup 2012 yılında ise dünyanın en ünlü sözlüklerinden bir tanesi olan Oxford İngilizce Sözlüğüne girmiş durumdadır. Amerikan Psikayatri Derneğinin bu konuda ciddi çalışmaları vardır.

Siberkondri Hastalığının Belirtileri

Siberkondri hastalığının en temel belirtisi kişinin sosyal yaşamdan uzaklaşarak işini gücünü eğitimini bırakarak tüm vaktini internet üzerinden böyle bir şeye ayırmasıdır. Kişi örneğin başında bir ağrı olduğunu düşünüp bunun nedenini gün boyu internet üzerinden araştırmakta ve sonrasında kendisine bir teşhis koymaktadır. Koyduğu bu teşhis sonrası uzman hekime gittiğinde ona bu konu ile ilgili olarak bilgiçlik taslamakta, akıl vermekte ve asla onun söylediklerine ikna olmamaktadır. Kimi zaman doktorlara karşı son derece olumsuz bir tavır sergilerler. Kesinlikle kendilerine konulan teşhise inanmaz ve güvensiz davranış sergilerler. Kendi bilgilerinin doğru olduğundan son derece bu hastalığa yakalanan kişiler emindir. Kafaları kendilerinin hastalığı konusunda son derece nettir.

Bu Hastalığa En Çok Kimler Yakalanıyor?

Şu ana kadar gerek ülkemizde gerek dünyanın değişik yerlerinde yapılan araştırmalar siberkondri hastalığına en çok Z kuşağının yakalandığını gösteriyor. Bu kuşak internet ile daha çok haşır neşir olduğu için böylesi bir hastalığa daha çok yakalanır durumdadır.

Siberkondri hastalığına yakalanan bir diğer grup dış dünyadan uzak, asosyal çok fazla arkadaşı olmayan, kendisini hasta hissederek rahatlayan bir gruptur. Bu grup kendini var ediş biçimi olarak böylesi bir hastalığa yakalandığını düşünmektedir. Bu ise çok ciddi bir psikolojik sorundur. Yine internette olan bilgi kirliliği de bu hastalığı tetikleyen olgular arasında gelmektedir. Kişinin yaşam endişeleri, yaşadığı kimi tramvalar da bu hastalığı tetikleyen olgular arasındadır. Kimseye güvenmeyen sadece kendi kendisini iyileştireceğini düşünen kişiler böylesi bir hastalığa yakalanmaktadır. Başta da ifade edildiği gibi bu hastalık her an her yerde herkesde görülebilir.

Son olarak bu noktada eğitim seviyesi ile siberkondri hastalığı arasında bir bağ olduğunu ortaya koymaktadır.

Siberkondri Hastalığının Tedavisi

Şimdi gelelim sonuca. İşin püf noktası tam olarak burada. Eğer kendinizde ya da çevrenizde bir yakınınızda siberkondri hastalığı olduğunu düşünüyor iseniz bu durum kişinin ya da sizin yaşam kalitesini düşürüyor ise o zaman yapılması gereken ilk şey öncelikli olarak böylesi bir sorununuz olduğunu kabul etmektir. Bu sizin suçunuz değildir. İnsanlar hayatları boyunca pek çok şey ile karşılaşır. Herkesin kendince yaşadıklarına karşı bir savunma mekanizması vardır. Herkes hayata karşı başkayöntemler geliştirerek ayakta kalmaya çalışır. Sizin ya da yakınınızda olan kişinin durumu da bu olabilir. O zaman bunu kabullenip akabinde siberkondri hastalığının tedavisi için bu alanda deneyimi bilgisi olan bir psikolog ile görüşülmesidir. Bu noktada siberkondri henüz çok iyi bilinen bir hastalık olmadığı için mutlaka bu alanda en iyi olan uzmana gidilerek tedavi sürecine başlanmalıdı.

Eğer siberkondri tedavi edilmez ise veya doğru düzgün bir biçimde tedavi edilmez ise o zaman ileride daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kişiler böylesi bir tedaviye başladığı zaman uzmanın önerilerine de harfiyen uymalıdır. Bir anda iyileşmeyi beklememelidir. Uzun bir yol olduğu ve her hastaya göre tedavinin adımlarının farklı olacağı göz ardı edilmemelidir. Ayrıca bu tedaviye başlandığı zaman mutlaka uzmana tam güvenmeli ve internetten hastalık araştırması kesinlikle yapılmamalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.