rejim-iki-diyet-nedir
omerozturk
omerozturk
6 ay önce 2 dk okuma ~

Rejim 2 Diyet Nedir?

Bazen sadece zayıflamak için diyet uygulanmaz. Hastanede tedavi altında olan hastalar için genellikle ameliyat sonrası ve belli hastalıktan kurtulmasına yardımcı olmak için de diyet uygulanır. Her diyette olduğu gibi kişiye özel olması gerekir. Hastanın sağlık problemleri dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Kullandığı ilaçlara uygun bir beslenme programı çıkarılmalıdır. Kronik rahatsızlıklarıyla ilgili doktorundan bilgi alınmalıdır. Bu süreçte yiyecekleri kolay sindirebilmek, hastayı rahat ettirebilmek için doktorlar tarafından istenen ve hastane diyetisyeninin yazdığı bir diyet türüdür. Sulu gıda diyeti olarak da bilinir. Rejim 2 diyetinden önce hastaya Rejim 1 diyeti uygulanır.

Rejim 1 diyeti, özellikle ameliyat sonrası beslenmeye başlamada ilk adımdır. Diyet, hastada anesteziden kaynaklanan gaz çıkışı olana kadar devam edilir. Rejim 1 diyetinde amaç, diyette bağırsakları en az yoracak, sindirim ve gaz problemi yaratmayacak sıvı ve yumuşak gıdalar tercih edilir. Hasta eğer sulu diyeti çok rahat bir şekilde tüketip, sindirebiliyorsa Rejim 2 diyetine geçiş yapabilir. Diğer adı sulu yumuşak diyettir. Operasyondan sonra 3-4-5. hafta uygulanan diyet türüdür. Hekim tarafından yazılır. Düşük lifli gıdalar, rafine edilmiş ve işlenmiş karbonhidratlar yemeye teşvik eden tek diyet olma özelliğine sahiptir. Uzun vadede uygulanabilecek bir diyet türü değildir, vücut iyileşene kadar uygulanabilecek bir diyettir. Sindirim sistemini dinlendiren ve sindirim sürecini kolaylaştıran, çiğnemesi basit, mideye uygun besinler seçilir. Mutlaka ve mutlaka doktor onayı alınarak devam edilmelidir. 3 ana, 1 ara öğün olarak diyet listesi hazırlanır. Hastanın yediği yemek saati, neler yediği, tükettiği sıvı miktarı kayıt altına alınmalıdır.

Rejim 2 Diyetinde Neler Yenebilir?

Öncelikle diyete süt ve süt ürünlerinden yağsız peynir ile başlanır. Öğle ve akşam öğünlerinde daha hafif, gaz yapmayacak çorba, patates püresi, çok iyi pişmiş sebze yemekleri (püre kıvamında), muhallebi gibi daha yumuşak gıdalarla desteklenmelidir. Amaç, gaz yapmaması, mideyi yormamasıdır. Beyaz et (balık hariç), kırmızı et bu diyette verilmemektedir. Yoğurt, süt, çiğ sebze ve meyve gaz yapabileceğinden hastaya verilmemektedir. İyi pişirilmiş balık, yumurta gibi besinlerden protein desteklenmelidir.

Rejim 2 Diyetinde Neler Yenmemeli?

Bazı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Hem mideyi yormamak hem de vücudun iyileşme sürecine katkıda bulunmak için dikkat etmekte fayda var. Nedir mideyi yoracak besinler? Beyaz ekmek, tam buğday tahıllı ekmekler, çiğ sebzeler, pirinç, gazlı içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Uzun vadede bu diyet devam etmeyeceği için sağlık açısından biraz daha dikkat etmek gerekiyor.

Rejim 2 Diyetinde Sıvı Tüketimi

Her diyette olduğu gibi Rejim 2 diyetinde yeterli sıvı tüketimi çok önemlidir. Başlıca su, ıhlamur, şekersiz meyve kompostoları ile desteklenmelidir. Yeterli sıvı alınmadığı takdirde, anestezinin yan etkileri çok çabuk atılamayacaktır. Eğer hastanın hareket etmesi mümkün değilse, yeterli sıvı olmadığından vücut daha fazla sıvı tutacaktır. Tedavinin işleyişi açısından bu önemlidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.