metformin-nasil-kilo-verdirir
omerozturk
omerozturk
5 ay önce 2 dk okuma ~

Metformin Nasıl Kilo Verdirir

Metformin, adeta bir mucize olarak tanımlanan ve gün geçtikçe üzerine yeni araştırmalar yapılan tıp2 diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Metformin tabletler uzatılmış salınımlı tabletler ve standart tabletler olmak üzere 2 çeşit üretilir. Genel olarak yüksek kan şekeri seviyelerinin yol açmış olduğu tıp2 diyabeti tedavi ederler.

Metformin Nedir?

Metforminin tablet ve sıvı olacak şekilde 2 farklı çeşidi vardır. Uygun bir diyet ve egzersiz ile birlikte kullanıldığında tıp2 diyabet tedavisinde istenilen başarı elde edilir.

Metformin Ne İşe Yarar?

Metforminin asıl amacı, tıp2 diyabet hastalarında bulunan yüksek kan şekerini düşürerek kandaki şeker miktarını dengeler. Metformin, biguanidler olarak isimlendirilmiş ilaç sınıfına dahildir. Karaciğerin düzenli olarak ürettiği glikoz miktarını azaltarak vücut tarafından emilen şeker miktarını azaltır.

Diyabet tedavisinde kullanılmak da olan insülinin vücuttaki etkisini arttırır. Genel olarak insülin ilaçları ile kullanılmaktadır. Ayrıca diğer diyabet ilaçlarının aksine kullanan kişinin kilo almasına neden olmaz.

Metformin İlaç Ve Tablet Türleri Ve Özellikleri

Metformin tabletten piyasada 2 farklı türde bulunur. Bunlardan birisi standart, diğeri ise yavaş salınımlı tabletlerdir. Standart salınımlı olan tabletler vücuda hızlıca bırakıldığından dolayı günde birkaç kez kullanılabilir. Ancak yavaş salınımlı tabletler yavaş bir şekilde çözüldüklerinden günde sadece 1 defa kullanılabilir.

Metformin Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Metformin, insülin direncinin baskın olduğu Tıp 2 diyabette ve üreme çağındaki kadınlarda görülebilen polikistik over sendromunun tedavisinde kullanılmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Kadınlarda adet düzensizliğine yol açabilen ve hamile kalma şansını düşüren, kan damarlarını olumsuz şekilde etkileyen ciddi sayılan bir hormonal bozukluktur. Nedeninin tam olarak bilinmemesi ile çevresel faktörlere bağlı olarak da kadınlarda görülür. Ayrıca aşırı kilo alan kadınlar daha da risk altında sayılır.

Metformin Ve Diyabet Tedavisi

Tıp2 diyabet tedavisinde sıklık ile kullanılan bu ilaç, kanda biriken glikozu dengelemektedir. Hem yiyeceklerden hem de karaciğerde üretilen glikozu dengelemektedir. Aynı zaman da ise vücudun insüline daha da olumlu bir şekilde karşılık vermesini sağlar.

Bu özelliği diyabet semptomlarının da yatışmasına da katkıda bulunur. Ancak tıp1 diyabet tedavisinde yani vücut tarafından yeterli derecede insülin hormonunun üretilmemesi anlamına gelen diyabet tedavisi şeklinde kullanılmaz.

Metformin Zayıflatır mı?

Metformin ilacı kilo alımına neden olmaz. Hatta kilonun verilmesine yardımcı olur. Aynı zaman da ise kandaki glikoz miktarını azaltarak kullanan kişinin zayıflamasını da beraberinde getirebilmektedir.

Metformin Nasıl Kullanılmalı?

Mutlaka doktorunuzun belirlediği günlük doz miktarına uyarak kullanılmalıdır.

İlacın etkisini en iyi şekilde gösterebilmesi için doktorunuzun belirlemiş olduğu diyete ciddi bir şekilde uymalısınız.

İlacın yan etkilerine maruz kalmamak için mutlaka yemek yerken ya da yemek sonrası ilacınızı tüketin. Böylece yan etkisi olmaz.

İlacınızı bütün halinde ve bol su ile içiniz.

Yemek kaşığı yerine size verilen ölçüm kaşığını kullanın.

İlaçtan istenilen sonucu almak için 2-3 ay düzenli olarak kullanmalısınız.

İlacı kullandığınız süre zarfınca asla alkol tüketmeyiniz.

Son olarak ilacınızı kullanmadan önce ilaç prospektüsünü okumayı unutmayınız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.