Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kaç Kalori Almalıyım

Kalori ihtiyacı kişinin kilo verme veya kilo alma sürecinde ya da kilosunu sabit tutmak istediğinde hesaplaması gereken en önemli etkenlerden biridir. Kişinin günlük olarak alması gereken kalori yaşa, boya, kiloya, cinsiyete, gün içinde aktiflik durumuna göre farklılık göstermektedir. Ortalama bir hesap için formül verecek olursak, erkekler için (13,75×kilo)+(5×boy uzunluğu)+66-(6,8×yaş) formülü ,kadınlar için (9,6×kilo)+(1,7×boy uzunluğu)+665-(4,7×yaş) formülü ile hesaplama yapılabilir. Örneğin boyunuz 1.60 ise formülde boy yazan yere 160 yazmalısınız. Bulduğunuz sonuç sizin bazal metabolizma hızınızdır. Tüm gün hiçbir şey yapmadan hareketsiz kalsanız dahi vücudunuzun günlük kaç kalori almalıyım sorunuza cevap olacaktır.

Tüm bu değişenlere göre günlük almanız gereken kalori miktarını hesapladıktan sonra kilo değişim hedefiniz için plan yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer kilonuzu korumak istiyorsanız günlük almanız gereken kalori miktarı kadar kalori almanı yeterlidir. Ancak hedefiniz kilo vermek ise gün içinde almanız gereken kalori miktarından az kalori almalısınız. Yine aynı şekilde hedefiniz kilo almak ise bu durumda da gün içinde günlük almanız gereken kalori miktarından fazla kalori tüketmelisiniz. Vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji ihtiyacını da aldığımız besinlerde bulunan karbonhidrat yağ ve proteinlerden karşılamaktadır. Vücudumuz fazla gelen kaloriyi depolar gerektiğinde kullanır. Yani bir kişi günlük alması gereken kaloriden fazla miktarda kalori aldıysa vücudumuz ilerde bunu kullanmak üzere yağ olarak depolar. Aynı şekilde spor yaptığımızda da vücut bu yağları enerjiye dönüştürerek kullanır.

Hangi Besin Kaç Kalori?

Sizlere makalemizin bu kısmında hangi besin kaç kalori, tükettiğiniz besinlerde kaç kalori var aşağı yukarı onları hesaplamanız adına araştırmalar yaptık.

 • 1 Dilim Beyaz Ekmek (100 gr.) 276 kcal
 • 1 Dilim Esmer Ekmek (100 gr.) 313 kcal
 • 1 Dilim Tam Tahıllı Ekmek (100 gr.) 264 kcal
 • Haşlanmış Patates (100 gr.) 76 kcal
 • Kızartılmış Patates (100 gr.) 280 kcal
 • Patates Cipsi (100 gr.) 568 kcal
 • Muz (100 gr.) 85 kcal
 • Bulgur pilavı (100 gr.) 215 kcal
 • Koyun Eti (100 gr.) 246 kcal
 • Dana Eti (100 gr.) 223 kcal
 • Tavuk Eti (100 gr.) 215 kcal
 • Domates (100 gr.) 22 kcal
 • Havuç (100 gr.) 45 kcal
 • Elma (100 gr.) 58 kcal

Sağlıklı beslenerek gereksiz kalori almaktan kaçınmalıyız. Kalori hesabı yaparken vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri de diyet listemize eklememiz gerekmektedir. Böylelikle kilomuzu kontrol altında tutarken sağlığımızı da korumuş oluruz. Makalemizin devamında sizlere 1 kg kaç kalori, günlük kaç kalori almalıyım, yediklerim kaç kalori, yiyecek kalori hesaplama nasıl yapılır bunlardan bahsedeceğiz. Sizde yediklerinize dikkat etmek, kilo almamak ve sağlıklı beslenmek adına bir adım atmak istiyor iseniz bizi takipte kalarak tüm merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

hangi besin kaç kalori

Günlük Besinlerinizde Kaç Kalori Almalısınız? 

Öncelikle bu hesaplamaları yapabilmek için öncelikle bireysel bazal metabolik hızı hesaplamanız gerekmektedir. Kişiden kişiye değişecek olan bu değer hesaplanarak günlük kalori ihtiyacının fazlasını sağlığımız ve kilo kontrolümüz için tüketmememiz gerekir. Genel olarak erkeklerde günlük besin ihtiyacı 2500 kalori iken kadınlarda 2000 kalori olmaktadır. Besinlerle elde edilen kalorilerin harcanmasına metabolizma denilmektedir. Kişinin vücuduna ve yediği besinlere göre değişiklik gösteren metabolizma hızı kişinin zayıflaması veya kilo alması için de oldukça önem taşımaktadır. Dilerseniz makalemizin diğer kısmına göz atarak günlük besin ihtiyacınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sizlere öncelikle kısa bir şekilde kalori nedir ondan bahsedelim. Kalori yediğimiz veya içtiğimiz tüm besinlerde bulunan enerji miktarını ölçmek için kullanılmaktadır. Doktor tavsiyesi ve gözetimi doğrultusunda yapılması gereken diyet, günümüzde internet yolu ile de yapılabilmektedir. Dilediğiniz tüm hesaplamaları internet üzerinden kolaylıkla yapabilirken vücut kitle endeksi, kalori yakımı gibi birçok bilgiye de bu sayede ulaşabilirsiniz. Tamamıyla kendi vücudunuzdaki yağ yakımına ve metabolizma hızınızı hesaplayarak yapacak olduğunuz günlük besin ihtiyaç listenizi de tamamıyla bu yönde belirlemelisiniz. Günde kaç kalori tüketmeniz gerektiği cinsiyetinize, yaşınıza ve boyunuza göre değişkenlik göstermektedir. Emin adımlarla ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde diyet yaparak istediğiniz kiloya çıkabilir ya da istediğiniz kiloya düşebilirsiniz.

Yiyeceklerinizi Kalori Bazında Hesaplama

Günlük kalori miktarınızı araştırıyor iseniz sizin için en doğru adresteniz. Bir erkeğin günlük kalori miktar yaklaşık 2500 kaloridir ve erkeklerde bazal metabolizma hızı= 1* vücut ağırlığı* 24 olarak hesaplanmaktadır. Kadınlarda ise günlük 2000 kalori idealdir ve bazal metabolizma hızı= 0,9* vücut ağırlığı* 24 olarak hesaplanmaktadır. 24 kilogram hesaplama işlemine dahil edilmesindeki sebep vücut kitlesinin dinlenme durumunda günde ortalama 24 kilokalori tüketildiği varsayılmaktadır. Bu şekilde bazal metabolizma hızınızı hesaplayarak kendinize ve metabolizmanıza göre ne yemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Kaç kalori tüketmelisiniz ancak bu şekilde hesaplayabilmeniz mümkündür.

Tüketmiş olduğunuz tüm gıdaları ölçerek ve ideal porsiyonda tüketmelisiniz. Örneğin ekmeğin kalorisini hesaplayabilmeniz adına ekmeği dilimleyebilirsiniz. Ya da pirinç pilavını yemek kaşığı ile ölçerek kalorisini hesaplamanız mümkündür. Bu şekilde günlük kalorinizi hesaplayarak dilediğiniz kiloya ulaşabilmeniz mümkün. Daha sağlıklı bir yaşan için kalorilerinizi hesaplayarak fazla kalorilerden kurtulmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Her şeyden önce sağlığınız için ve metabolizma hızlandırma kararınız için günde en az bir saat tempolu yürüyüşler ile kalori yakımını hızlandırabilirsiniz. Günlük besinlerden aldığınız kalorileri hesaplayabilmek adına makalemizin üst kısmını inceleyebilir ve dilediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Fazla kalorilerden kaçınarak vücudunuzu gereksiz kilolardan kurtarabilirsiniz. Sizlerde bu yola baş koyduysanız tavsiyelerimize uyarak yaz kış hem formda kalabilirsiniz hem de gereksiz besinlerden kaçınarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Fazla Kalori Alınırsa Ne Olur?  

Vücudunuzun yağ oranı artarak hem kötü bir görünüm oluşmuş olur hem de sağlığınızı bu yönde etkileyebilirsiniz. Genellikle haşlanmış meyve ya da salata ağırlıklı besinler tüketmeye, balık, kırmızı et gibi sağlığınızı olumlu etkileyecek besinlerden tercih edebilirsiniz. Tabii kararında olmak şartı ile. Bunların yanı sıra çiğ kuruyemiş de tercih edebilirsiniz. Fazla kalorilerinizden kurtula bilmek adına, daha sağlıklı ve pozitif bir hayat sürebilmek adına sizlerde bugünden itibaren kendiniz için doğru olacak bir adım atabilirsiniz. 1 kilo kaç kalori sorularınıza yanıt bularak bilinçli bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz. Bir kilo yaklaşık olarak 7400 kaloriye eşittir.

Sizin almanız gereken kalori miktarı 2000- 2500 kalori olması gerektiğini baz alırsak şayet, sizler günde 1 kilo besin tüketerek obeziteye bile yol açabilirsiniz. Bir kilo besinin vücuttan atılması da günlerinizi alacaktır. Sağlıklı beslenmenin en iyi yolu kaç kalori almanız gerektiğini hesaplayarak kararında porsiyonlar tüketmek olacaktır. Özellikle belirtmek isteriz ki çok yağlı, kızartma, kalorisi yüksek besinlerden kaçınabildiğiniz kadar kaçınmak olmalıdır. Hal böyle olunca en çok işittiğiniz şeylerden birisi olan 3 beyazdan da kaçınmalısınız. Günlük vücudunuzun alması gereken şeker oranını fazlası ile karşılayarak vücudunuza zarar veriyor olabilirsiniz. Kötü sonuçların ve sağlık problemlerinizin önünü kesebilmek adına kilo kaybetmek istemeseniz dahi kalori alımına dikkat etmeniz gerektiğini de söylemek isteriz.

Popüler İçerikler
Kilo Almak İçin Diyet Listesi
Kilo Almak İçin Diyet Listesi
Eliminasyon Diyeti Örnek
Eliminasyon Diyeti Örnek
13 Yaş Diyet Listesi
13 Yaş Diyet Listesi
1 Haftada Bacak İnceltme Diyeti
1 Haftada Bacak İnceltme Diyeti