İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo bir kişinin sahip olması gereken kilo olarak bilinmektedir. İdeal kilo kişinin yaşına, cinsiyetine ve fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Cinsiyet

Sonuçlar

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için sahip olması gereken ağırlık ideal kilodur. İdeal kilonun en basit hesaplanma şekli boy kilo endeksi olarak görülmektedir. Beden kitle endeksi kilonun boyun karesine bölünmesiyle hesaplanabilmektedir. Dünya sağlık örgütünün açıklamış olduğu bilgilere göre tanımlanan durumlar vardır. İdeal kilo hesaplaması sonucuna göre değerler şu şekilde belirlenmiştir:

  • Beden kitle endeksi 18.5'in altında ise zayıf,
  • Beden kitle endeksi 18.5 ile 24.9 arasında ise normal,
  • Beden kitle endeksi 25 ile 29.9 arasında ise hafif şişman,
  • Beden kitle endeksi 30 kilonun üzerinde ise obezite olarak kabul edilir.

Beden kitle endeksi yaş ve cinsiyete göre de değiştiğinden sonuçlardaki yağ ve kas oranlarına da dikkat etmek gerekir. Bu şekilde bir ideal kilo hesaplaması daha sağlıklı sonuçlar verir. 

İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Neler Yapılmalı?

Cinsiyet, ağırlık, boy ve kilo tüm hayatı etkileyen durumlar arasında yer almaktadır. Daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat geçirmek için bunlara dikkat etmek gerekir. İdeal kilonun sağlıklı beslenme ile korunması mümkündür. Kişilerin kilo verme sürecinde mutlaka uzman diyetisyenler ile ilerlemeleri gerekir. İdeal kiloyu korumak kolay olsa da ideal kiloya ulaşmak zorlu süreçler gerektirebilir.

Standart bir diyet programı olmadığından ve kişilerin özellikleri değiştiğinden diyet programlarının kişiye özel yapılması gerekir. Sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar vardır. Bunlar karbonhidratlardan kaçınmak, yeteri kadar lif almak ve yeteri kadar su tüketmektedir. Bunlara dikkat etmek ve yeteri kadar hareket etmek standartları korumak için yeterlidir. Normal kilodaki bireylerin haftada 3-4 kez aktivite yapması yeterli olur.

Bölgesel Yağlanma Neden Olur?

Vücudun herhangi bir bölgesinde yağlanma olmasının birçok sebebi olabilir. Genetik yapının yanı sıra hareketsiz bir yaşam da yağlanmaya sebep olur. Metabolizmanın yavaş olması, gün içinde yüksek kalori alımı da bölgesel yağlanma sebeplerindendir. Özellikle hormonal bozukluklar ve fazla fast food tüketimi de yağlanmaya neden olur. 

Popüler İçerikler
Diyet Nasıl Bozulmaz
Diyet Nasıl Bozulmaz
Diyet 2 Nedir
Diyet 2 Nedir