guvenli-oruc
omerozturk
omerozturk
7 ay önce 4 dk okuma ~

Güvenli Oruç İçin İpuçları

Ramazan ayı ile beraber tüm dünyadaki Müslümanlar için özel bir süreç başlamaktadır. İnançlarla daha derin bir bağ kurulan, toplum için kendi üzerlerine düşenin yapıldığı bir aylık bir süreçtir ramazan ayı. Pek çok şeyden feragat edilir.

Ramazan orucu ise bütün bir ay boyunca sadece gün batımı ile gün doğumu arasında yemek yemeyi ve su içmeyi gerektirmektedir.

Ramazan ayı ile beraber tüm dünyadaki Müslümanlar için özel bir süreç başlamaktadır. İnançlarla daha derin bir bağ kurulan, toplum için kendi üzerlerine düşenin yapıldığı bir aylık bir süreçtir ramazan ayı. Pek çok şeyden feragat edilir.

Ramazan orucu ise bütün bir ay boyunca sadece gün batımı ile gün doğumu arasında yemek yemeyi ve su içmeyi gerektirmektedir.

Ramazan ayı, dinimizle aramızda kurduğumuz bağı güçlendirirken, empati yapmamızı da sağlar, toplumla aramızda da bir bağ kurar. Bunlar ramazan ayının bizlere armağanlarıdır. Bunun karşılığı ise sadece oruç tutma iradesidir.

Ramazan, ayın hareketlerine göre belirlenir. Bunun nedeni elbette hicri takvimin kullanılıyor oluşudur. Ramazan her yıl bir öncekine göre 11 gün önce başlar. Ayrıca güneşin batışı ve doğuşu arasındaki süre dünyanın neresinde olduğumuza göre de değişebilmektedir.

Ramazan orucu tutarken sağlığınızı korumanız oldukça önemlidir. Gün içerisinde herhangi bir şey yiyip içmeyecek oluşunuz dikkat etmezseniz sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Bu yazımızda ise, Ramazan ayında oruç tutmayı planlıyorsanız bunu güvenli ve başarılı bir şekilde tamamlamanız için ipuçları ve püf noktaları veriyoruz.

Sahuru Atlamayın

Ramazan orucunda bir şeyler yiyip içebilmeniz için iki önemli zaman bulunur. Bunlar güneşin doğmasından önceki (sahur) ve güneşin battığı ana denk gelen iftardır. Sahur oruca başlandığı anı, iftar ise orucun sonlanacağı anı işaret eder.

Sahur vaktinde uyanmak ve iştahı açmak zor olabilir. Bu nedenlerle bazen sahur atlanılabilmektedir.

Ancak ne olursa olsun sahur kesinlikle atlanmamalıdır. Burada yedikleriniz ve içtikleriniz, gün boyunca enerjinize etki edecektir.

Sahurda insanların geneli karbonhidratlara yönelmektedir. Ancak basit karbonhidratlar almak uzun vadede size enerji sağlamayacaktır.

Basit karbonhidratlara yönelmek yerine sağlıklı yağlara, proteinlere yönelebilirsiniz. Meyve ve sebzeler ile tam tahıllı gıdalarla da bunları destekleyebilirsiniz. Yulaf ezmesini, biraz bitter çikolata ve meyve ile birlikte tüketmeyi deneyin.

Hidrasyon

Su içmek hayati bir öneme sahiptir. Ayrıca pek çok faydası da bulunur.

Yeterli su içmemek ise enerjinizi etkileyebilir; ruh halinizi olumsuz etkileyerek yorgunluk hissi verir.

Su tüketimi baş ağrısı, kabızlık, böbrek taşı, migren gibi rahatsızlıklarda olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca Kan basıncının korunmasında da oldukça faydalıdır.

Ayrıca susuz kalmamak iştahı da azaltmaktadır. Bu ise bütün gün yemek yemek yiyemeyeceğinizi düşündüğünüzde size oldukça yardımcı olacaktır.

Peki güneşin doğuşundan batışına kadar geçen sürede su içemeyeceğiniz için vücudunuz susuz kalınca ne yapmalısınız?

Sahur ve iftarı önerilen günlük su alım miktarlarını tamamlamanız için önemli fırsatlarınızdır. İftardan sahura kadar yanınızda bir şişe taşıyın ve sıklıkla yudumlayın.

Yediklerinize de dikkat etmelisiniz, çünkü vücudunuz yiyeceklerden de su alımı yapmaktadır. Bunun için tatlılar her ne kadar cazip gelsede sebze ve meyveler içeriklerindeki su seviyelerinin fazlalığı nedeniyle tercih edilmelidir.

Yüksek su seviyeleri nedeniyle aşağıdaki yiyecekleri öğünlerinize dahil edebilirsiniz:

  • Çilek
  • Karpuz
  • Kavun
  • Salatalık
  • Kabak
  • Domates

Ramazan ayı içerisinde hava sıcaklıkları yükselirse serin yerlerde kalmaya ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterin. Terlemek su kaybına neden olacaktır.

Porsiyonlarınıza Dikkat Edin

Ramazan ayında özellikle geleneksel yemekler daha çok tercih edilmektedir.

Geleneksel yiyecekler ise yağlı ve ağır olabiliyor. Özellikle de tatlılar, her nekadar güzel olsalar da ağır yiyeceklerdir. Bu yiyecekler aşırıya kaçtığınızda etsei gün yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir.

Ramazan orucunun bütün bir ayı kapsadığını aklınızdan çıkarmayın.

İftar vakti bir kutlama gibi geçse de her iftarı bu tarz yiyeceklerle geçirmek sağlıklı olmayacaktır. Bütün gün bir şeyler yiyip içmediğinizde aşırı yeme gibi bir reaksiyon geliştirebilirsiniz. Bu ise sabahları yorgunluğa ve hatta kilo alımına neden olabilmektedir.

Orucunuzu açmak için geleneksel olarak biraz hurma yiyebilirsiniz. Bunun yanında biraz meyve ve su da tüketebilirsiniz. Bunlardan sonra sofraya atlamadan önce biraz duraklayıp akşam namazı sonrasını beklemeniz daha iyi olacaktır.

Meyvelerden alacağınız doğal şekerler açlık hissinizi biraz karşılayacaktır. Böylece akşam namazı sonrası sofraya oturduğunuzda aşırı yemek yeme ihtimaliniz de azalacaktır.

Yemek yerken tabağınızın yarısını salataya ayırabilirsiniz. Rafine karbonhidratlarda az miktarda da almanız yeterli olacaktır. Proteini ise bolca alabilirsiniz.

Sağlık Durumunuzu Gözetin

Bazı kronik rahatsızlıklara sahip olmanız, oruç tutamayacaksınız demek değildir. Ancak hastalığınızın farkında olarak önceden belirli bir plan yapmak ve bu plan dahilinde gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmek faydalı olacaktır.

Pek çok uzmana göre, oruç tutarken halen almakta olduğunuz ilaçların çoğunu alabilirsiniz. Almalısınız da zaten.

Ancak bu ilaçları alırken iftar ve sahura göre bir programlama yapmanız gerekecektir.

Ancak ilaçların programlarını değiştirerek kullanmanıza rağman sağlığınız kötüye doğru gidiyorsa oruç tutmamalısınız.

Kritik hastalıkları bulunan kişilerle, kan şekeri sorunu nedeni ile sık sık yemesi gerekenler ve bazı kanser türleri ile savaşanların da oruç tutmamaları tavsiye edilmektedir.

Eğer diyabet ya da hipertansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa ve durumunuz stabilse, kontrollü bir şekilde oruç tutmanızda sakınca görünmemektedir. Fakat kan şekerinizi ve kan basıncınınız sürekli olarak takip etmeli, ilaçların programlarını sahur ve iftar saatlerine göre ayarlamalı ve vücudunuzu almanız gereken günlük su miktarının altında olacak şekilde susuz bırakmamalısınız.

Orucun sizler için güvenli olmasını sağlayabilmek için doktorunuza danışmalı, onunla iletişim kurmalı ve eğer onay veriyorsa da tavsiyelerine kesinlikle uymalısınız. İlaçların programlanması konusunda da elbette kendi başınıza karar vermemeli ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Ramazan orucunu her şeye rağmen tutamıyorsanız da endişe etmeyin. Oruç günlerini telafi edebilir ya da hayır işleri ile Ramazan ayını huzurlu geçirebilirsiniz.

Ramazan Sonrası

Ramazan ayından sonra, daha önceki düzenli beslenme alışkanlıklarınıza hemen geri dönmeniz biraz zor olabilir. Vücudunuz gün içerisinde yemek yememeye ve akşamları yoğun bir şekilde yemeye alışmış olacaktır. Eğer böyle bir durumda kalırsanız, en azından bir süre aralıklı oruç tutmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparken gün boyu bolca su içmeniz tavsiye edilmektedir. Eğer gün içerisinde sürekli atıştırmak gibi bir davranış kazanırsanız da bunu kırmak için tutarlı yemek saatleri ayarlayabilirsiniz.

Sonuç

Ramazan ayı, temelde manevi gelişim ayıdır. Bir ay boyunca oruç tutulan zorlu bir dönemdir ve beraberinde ise bir kutlamayla gelmektedir.

Eğer oruç tutmaya kararlıysanız yukarıdaki tavsiyelerimizi uygulamaya çalışın, böylece gün içerisinde daha enerjik kalabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.