diyette-tuz-neden-yasak
omerozturk
omerozturk
6 ay önce 2 dk okuma ~

Diyette Tuz Neden Yasak?

Diyet yemeklerinde onlara tat vermek için tuz katmak zorundayız algısı yanlıştır. Evet tuzun kalorisi aslında yoktur ama fazla tüketilir ise vücutta su tutup ödeme neden olur. Bu sebeple yemeğe tuz katmak diyette yasak olmaz sadece miktarının fazla olmaması gerekir.

Tuzun Su Tutması

Tuzun su tutması bilinen gerçeklerden biridir. Bir gram tuz ortalama 200 ml su tutma kapasitesine sahiptir. Sofra tuzuna ek olarak yemeğin yanında yenilen hazır soslar, hazır çorbalar, turşu, sucuk, salam, şalgam gibi bazı şarküteri ürünleri de tuz içermektedir bunları da diyette tüketirken tuz içerdiklerini düşünerek tüketme miktarı ayarlanmalıdır. Bunlara benzer şekilde alkol ve şeker de aslında vücutta su tutma kapasitesine sahiptirler.

Fazla Tuz Tüketimi Neden Zararlı?

İlk başta bilinmesi gereken tuz tüketiminin öğrenilmiş bir güdü olduğudur. Bu sebeple tuz tüketimini düşürmek için ilk yapılması gereken bir süre tuz tüketim limitlerinizin düşük tutulmasıdır. Eğer böyle olmazsa aşırı tuz tüketiminin neden olduğu son derece riski yüksek ciddi hastalıklar için risk grubundasınız demektir. Bu şekilde söylenebilecek hastalıkların başında yüksek kan basıncı (hipertansiyon) gelmekte. Hatta sodyum, su vücudun su tutmasına neden olarak, kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, akciğer hastalıkları ve eklem yangısına neden olur.

Tuzdaki Fazla Sodyum Hastalık Riskini Arttırır

Sodyum vücuttaki kalsiyum emilimini ve kullanımını engellemeye sebep olur. Bu şekilde olmasının sonucunda ise kemik kütlesinde azalma ve kemikteki gözenek miktarında artmaya sebep olur. Menopozdan sonra ise kadınlar, diyabetliler ve kemik erimesi riskine sahip yaşlılar tuz tüketimi anlamında çok fazla dikkat etmelilerdir. Çok fazla tuz içeren beslenmeye sahip kişilerde kemiklerdeki kırılma riskini çok ciddi oranda arttırır ve diğer iskelet deformasyonlarına sebep olur. Tuz tüketiminin sebep olduğu diğer hastalıklardan biri böbrek bozukluklarıdır.

Bir takım çalışmalar sonucunda fazla tuz tüketimi alışkanlığının onikiparmak bağırsağı ve midedeki ülserlerinin ayrıca kanser riskinin artmasına sebep olabileceği ortaya konulmuş. Hatta fazla sodyum hem elektrolit hem de hormon dengesinin bozulmasına sebep olabilir, sinir iletimlerinin taşınmasında engelleyici olabilir ve baş dönmesi, kas krampları ve titreme gibi semptomları açığa çıkarabilir. Ayrıca da algılama bozukluğuna kafa karışıklığına ve depresif belirtilere sebep olabilir.

Tuz Tüketiminizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

  • Sofralarınıza tuzluk koymayı bırakın
  • Tuzu pişirirken değil de yemeğin sonunda ekleyin
  • Tuz alırken bilinçli şekilde alışverişinizi yapın
  • Bir besinin tadarak tuzunu anlayamazsanız etiketinin üzerinde katkı maddelerinin bulunmamasına çok dikkat edin.
  • Limon suyu ve baharatlar tuzu çok iyi şekilde taklit edebilir tuz yerine onlar kullanılmaya çalışılabilir.
  • Konu diyet olduğunda ambalajlı tüketim ürünlerinin tuz içerikleri genelde yüksek olduğu için tüketilirken dikkat edilmesi önemlidir.
  • Turşu, salamura gibi yiyecekleri ve sucuk, salam gibi şarküteri ürünlerini, şalgam gibi tuzlu içecekleri tüketirken dikkatli olunmalı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.