diyet-icin-gunde-kac-kalori-alinmali
omerozturk
omerozturk
6 ay önce 2 dk okuma ~

Diyet İçin Günde Kaç Kalori Alınmalı

Her insanın günlük ihtiyacı olan kalori farklılık gösterir. Günlük kalori ihtiyacı insanın sahip olduğu boy ve kilo ölçülerine göre hesaplanır. Günlük ortalama bir kadının 1800 ve bir erkeğin 2200 kaloriye ihtiyacı vardır. Farklı diyet çeşitlerinde değişiklik göstermekle birlikte sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen insanın, günlük ihtiyacı olan kalorinin 500, 600 kadar aşağısına inmesi gerekir. Kilo vermede ki en önemli husus kalori açığı bırakmaktır. Kilo vermek isteyen insanlar, diyetisyende beden ölçülerine göre bu değeri saptamalıdır ve diyetine ona göre başlamalıdır.

Kalori Hesaplanarak Yapılan Diyet

Kalori hesabı, diyet yaparken çok sık başvurulan ve etkili olan bir yöntemdir. İnsanlar bu hesapla yedikleri yemekleri aşırıya kaçmadan ve hiçbir yemeği kendisine yasaklamadan sadece ne kadar yiyeceğini hesaplayarak kilo verme sürecine devam eder. Yemek yasağı olmadığından dolayı bu diyet çeşidi genel olarak insanlara zor gelmez. Bu diyette önemli olan miktarı ayarlayabilmektir. Aşırıya kaçmamaktır. Örneğin normal bir diyet listesinde yasaklanan çikolatayı bu diyette o çikolata için günlük yediklerinden bir kalori açığı bırakarak o çikolatayı da yiyebilir. Ve bu durum o insana kalori olarak geri dönmez. Çünkü o çikolata için vücutta açıkta kalmış bir kalori gereksinimi vardır. Başka bir örnekte diyet listesinde yasaklanmış olan ekmek kalori hesabı ile bir dilim veya o gün yiyeceklerinize bağlı olarak iki dilim şeklinde yiyebiliriz. Çünkü vücudumuzda onun için bir kalori açığı bırakmışızdır.

Aralıklı Diyet Nedir?

Tam olarak olmasa da bir nevi aralıklarla oruç tutmaktır. Diğer bir adı da zaten aralıklı oruçtur. Farklı şekillerde yapılabilir. Bir çeşidinde günde 16 saat aç kalıp 8 saat yemek yemeye izin vardır. Öğlen 12' de kahvaltı ve akşam 8' de son yemek ile gün kapanır. Bu saatler dışında sadece su, şekersiz kahve, şekersiz çay ve bitki çayları içilebilir. İnsanların en sık başvurduğu aralıklı oruç diyetidir. Bir diğer çeşidinde haftanın sadece 2 günü 500, 600 kalori ile beslenilir. Diğer günler vücudun ihtiyacı olan kalori ne kadar ise o kadarla beslenilir. Bir diğerinde haftanın 1 günü 24 saat aç kalınır. 24 saatten sonra ise yine normal günlük kalori ihtiyacı ne kadarsa o kadar yenilir, üstüne çıkılmaz.

Günümüzde sıkça kullanılan bir diyet çeşididir. Sağlığa faydalıdır. Sürekli çok fazla şekilde yüklendiğimiz midemiz, bu diyet ile rahatlar. Kendini arındırır. İnsanlar bu diyeti hayat şekillerine uyarladıktan sonra o sürekli gelen açlık hissi kaybolur ve daha kolay kilo vermeye başlar. Bu diyette yemek yemeye izin olan saatlerde de yediklerimiz önem taşır. Hazır gıdalar değil de meyve, sebze ve benzeri sağlıklı besinler yiyerek bu diyeti yapmamız gerekir. Aksi türlü süreli hazır gıdalar ile geçireceğimiz bu diyetin, hem sağlığımıza hem de kilo kaybımıza bir etkisi olmaz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.