diyet-ekmegi-nasil-olmali
omerozturk
omerozturk
6 ay önce 2 dk okuma ~

Diyet Ekmeği Nasıl Olmalı

Diyet, bu sıralarda en çok konuşulan konulardan biri olarak hayatımız da yerini aldı. Hemen hemen her insan fazla kilolarından şikayetçidir. Maalesef ki kilo vermek kilo almak kadar kolay değildir. Bu problemle savaşmak için çeşit çeşit diyetlere başvurup çeşit çeşit sporlar deniyoruz. Bazılarından sonuç alırken bazıları ise daha fazla kilo almamıza neden oluyorlar. Kendimize göre en doğru olan diyeti seçmeli ve diyetteki yediğimiz veya yemediğimiz her gıdanın vücudumuza neler yaptığını, neden gerekli olduğunu öğrenmeliyiz. Çok konuşulan konulardan biri de bu diyetler içerisinde tükettiğimiz ekmek. Diyet yaparken hangi tür ekmekleri tüketmeliyiz? Ne kadar tüketmeliyiz? Ekmek tüketmezsek ne olur?

Diyet Yaparken Hangi Tür Ekmekleri Tüketmeliyiz?

Diyet yaparken doktorumuzun farklı bir önerisi olmadıkça tam buğday ekmeği tüketmemiz daha doğrudur. Beyaz un ile yapılan ekmekler hızlıca vücudumuzda yağ birikmesine ve kilo almamıza neden olur. Tam buğday ekmeği beyaz un ile yapılan ekmeğe göre daha posalı olacaktır. Bunu biraz daha açarak örneklendirecek olursak eğer 2 dilim tam buğday ekmeği ve 2 dilim beyaz un ile yapılmış ekmek düşünelim. 3 saat sonrasında tam buğday ekmeğinin posalı olmasından kaynaklı olarak halen tok hissederken beyaz un ile yapılmış ekmekte 3 saat sonunda fazlasıyla aç hissedilecektir. Bunun bir diğer nedeni de beyaz un ile yapılan ekmeklere şeker veya glikoz şurubu katılmasından dolayıdır. Şekerli ürünler o anda kan şekerimizi düzenler ve tok hissetmemize neden olurken 2 saat sonrasında açlık krizi geçirmemize neden olacak kan şekerimiz ani olarak düşecektir. Yani hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek istiyorsak tam buğday ekmeği tüketmeliyiz.

Diyet Yaparken Ne Kadar Ekmek Tüketmeliyiz?

Her ne kadar tam buğday ekmeğini tavsiye etsek de ekmek tüketim miktarımızda aşırıya kaçmamalı vücudumuz için gereken miktar kadar tüketim yapmalıyız. Gerektiğinden daha fazla olarak yapacağımız ekmek tüketiminin bize kilo olarak döneceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Günlük ekmek tüketimini örnek vererek açıklayacak olursak günlük 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenen bir kişinin ara öğünlerinde birer dilim tam buğday ekmeği yeterli olacaktır.

Not: Ekmek alırken eğer paketli ise paket üzerinde yazılı olan içerikleri inceleyin. Eğer içinde şeker veya katkı maddesi kullanılmışsa başka markaları tercih edin. Fırınlardan aldığınız ekmeklerde ise yerken şeker tadı alıp almadığınızı değerlendirin. Şeker tadı alıyorsanız da başka fırınları tercih edin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.