diyet-2-nedir
omerozturk
omerozturk
4 ay önce 2 dk okuma ~

Diyet 2 Nedir

Rejim bir kişinin sağlığına dikkat etmesi amacıyla ya da vücudundaki fazla diye adlandırılan kilolarından kurtulmak için oluşturulan beslenme şeklidir. Bu beslenme şekli bazı yiyeceklerin tüketilmesini bazı yiyeceklerin ise kesinlikle tüketilmemesini ifade eder. Aynı zamanda rejim sistemine diyet ismi de verilir. Diyet kelimesi daha çok elit, kültürlü, sağlık açısından daha bilgili insanlara hitap ederken rejim kelimesini halk tabakasındaki insanlar daha fazla kullanır. Her iki kelimede aynı anlama çıkmaktadır. Her iki kelimeyi de farksız olarak her insan kullanmaktadır bu kişinin konuşma alışkanlığına ve sözcük tercihlerine kalmış bir durumdur.

Rejim Çeşitleri Nelerdir?

Rejim çeşitleri çok fazladır. Kişiler hangi diyeti tercih edeceklerini vücuttaki yağ oranlarına göre kontrollü olacak şekilde karar vermelidirler. Bu sebepten dolayı her kişi diyete başlamadan önce mutlaka önce alanında uzman doktorlara başvurmalıdır. Böylece hem daha sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermiş olur hem de kilo vermeye ihtiyacı olup olmadığını bir uzman tarafından belirli ölçüm ve ölçütler yapıldıktan sonra öğrenir hem de sağlıklı beslenme yollarını yine bir uzman tarafından öğrenip beslenme şeklini düzene sokabilir. Genel olarak zararlı olarak bilinen fazla doymuş yağ içeren gıdalardan uzak durarak, şeker ve tuzu çok fazla seviyede kullanmayarak, spor yaparak, egzersiz yaparak, unlu gıdalardan uzak durarak da belirli bir takım konulara dikkat ederek de sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Rejim çeşitleri arasından çok fazla olduğu kadar popüler olarak geçen rejim çeşitleri de mevcuttur. Her insanın uygulayabileceği rejim çeşidi olduğu gibi her bireyin hastalıklarına sağlığına kullandığı ilaçlara göre birçok faktör göz önünde bulundurularak yapılması gereken kişiye özel rejim çeşitleri de mevcuttur. Yüksek proteinli düşük karbonhidratlı rejimler, dukan rejimi, İsveç rejimi, Karatay rejimi, Akdeniz rejimi, kan gruplarına göre rejimler, aralıklı oruç yöntemi gibi çok çeşitli diyet çeşitleri bulunmaktadır. Bu yazılan çeşitler sadece bir kaç örnektir.

Gastrointestinal Hastalığı Nedir?

Bu sistem ve adını sisteminden alan bu hastalık tüm sindirim organlarında yaşanılan rahatsızlıkları ifade eder. Sindirim organlarımız ağızda başlar. Yutak, yemek borusu, gırtlak, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak, safra kesesi, karaciğer, pankreas olarak devam eder. Bu organlardaki tüm rahatsızlar sebebiyle bu hastalık meydana gelir ve tamamıyla beslenme şekliyle ilgilidir. Bu beslenme şeklinin düzeltilmesi için kişilerin belirli rejimler yapması gerekmektedir. Yani aslında her bireyin yapması gerektiği gibi sağlıklı gıdalar tüketmesi gerekir. Sindirim sistemiyle ilgili olan her hastalığın belirli rejim listeleri vardır. Bunun yanında şeker hastalarının yapması gereken rejimler, başka hastalıklara da sahip insanların dikkatli ve özenli bir şekilde kendilerine göre yapması gereken rejimler vardır. Gastrointentinal rahatsızlıkları olan kişiler diyet 2 rejimini yapması gerekir.

Diyet 2 Nedir Ve Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Diyet 2 bir çeşit rejim çeşididir belirli hastalıklara sahip insanların doktor kontrolünde uygulayabileceği gibi sağlıklı bireylerinde uygulayabileceği rejim çeşididir. Diyet 2 iki çeşit isimle daha adlandırılır. Rejim 2 de denilmektedir yumuşak diyet de denilmektedir. Rejimin içeriği yumuşak isminden de anlaşılacağı gibi yumuşak kıvamlı yiyeceklerden oluşur. Kolay sindirilebilen kolay çiğnenebilen besinlerin tamamını kapsar. Örnek vermek gerekirse patates püresi, haşlama, muhallebi, hafif bütün çorbalar, sıvı içeceklerin tamamını kapsar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.