bir-haftalik-diyet-nasil-olur
omerozturk
omerozturk
5 ay önce 2 dk okuma ~

1 Haftalık Diyet Nasıl Olur?

Genel anlamıyla diyet kilo vermek, daha iyi bir görünüme sahip olmak veya daha sağlıklı bir beden istemi amacıyla uygulanan bir beslenme çeşididir. Günümüzde hastalık çeşitlerinin ve özellikle kilo alımının aşırı artmasıyla birlikte diyete duyulan ihtiyaç ve ilgi büyük oranda artmıştır. Bu ilgiye karşılık diyet kavramı ile ilgili de birçok farklı uygulamalar ortaya çıkmış ve insanlar tam olarak bir araştırmaya gereksinim duymadan, bu uygulamaları bedenlerine uygulamaktadır. Özellikle hızlı kilo verdirme amacı ile insanlara satılan ilaçlar insan sağlını çok ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Kilo Vermenin Sağlıklı Olan Yolları

Diyet insanların kabul ettiği şekilde kilo vermenin aksine esas olarak bir sağlıklı beslenmedir. İnsan hayatını düzene sokan en temel uygulamalardandır. İnsan sağlıklı bir vücuda sahip olduğunda kafasında kurduğu o çeşitli hayallerini gerçekleştirme gücünü kendinde bulur. Çünkü bir işe başlamanın ve o işte başarılı olmanın temel koşullarından biri zinde bir vücuttur. İnsanın kendini bedenen iyi hissetmesidir. Bedenen kendini iyi hisseden insanın ruhundaki sıkıntılarda yavaş yavaş azalır, kendini mutlu hissetmeye başlar. O sebeple diyet bir sağlıklı beslenme çeşididir. Sağlıklı beslenme de kilo vermenin mihenk taşını oluşturur.

Kısa Sürede Kilo Verme

Kısa zamanda her insan kilo verebilir ama bunu kalıcı hale getirmek bunun devamlılığını sağlamaktan geçer. Kısa süreli kilo vermeyi en sağlıklı besinler ile yapmalıyız. İnsan vücudunun kilo almasının en önemli nedenlerinden biri proteinden düşük beslenmedir. Yağ oranı yüksek besinler direk bizlere kilo olarak geri döner. O sebeple hızlı ve kısa sürede kilo vermek istiyorsak ilk olarak vücudumuzun aldığı yağ oranını azaltıp protein oranını arttırmalıyız.

Diyet Listesi Örneği

Bir haftalık diyetten kastımız sosyal medyada popüler olan şok diyet değildir. Bir haftalık diyet ile amacımız vücudun sağlıklı bir beslenmeye başlangıç yapması ve bu beslenme çeşidine yavaş bir şekilde alışmaya başlamasıdır. Sağlıklı beslenmenin yanında kilo verimini hızlandırabilmek için kalori hesabı ile birlikte bir hafta geçirmeniz gerekir. Eğer bir kadınsanız günlük aldığınız kalori ortalama 1200’ü geçmemelidir. 1200 kalori de şok diyetler de olduğu gibi sizi aç bırakmayacak bir gün geçirtir. Sabah yumurta, zeytin, peynir, domates, salatalık ve yeşillik dolu bir kahvaltı size maksimum 350 kaloriye mal olur. Öğlen atıştırmalığında çok fazla sınırı aşmadan yediğiniz kuruyemiş tabağı size maksimum 200 kalori olarak geri döner.

Akşam yemeğinde var olan sebze yemeklerinden ve yanına köfte, tavuk gibi vücudun ihtiyacı olan besinlerden abartıya kaçmadan yemek de size en fazla 400 kaloriye mal olur ama siz bunda da sınırlamaya gider ve 300 kalori ile akşam yemeğini bitirirseniz bir haftanın sonunda tartıya çıktığınızda kilonuzda azalma görecek ve şok diyetlerin aksine herhangi bir halsizlik hissetmeyeceksiniz. Ve bu beslenme düzeni bilimsel olarak insana aç hissettirmez. Bu sebeple de bu düzeni sürekli bir hale kolay bir şekilde getireceksiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.