bilissel-zayiflama
omerozturk
omerozturk
5 ay önce 2 dk okuma ~

Bilişsel Zayıflama Nedir?

Bilişsel zayıflama yönteminde doğru beslenme ile psikolojik terapiler bir araya getiriliyor. Psikologlar, hedef olarak insanların beynindeki kilo vermesine engel olan ve kilo verdikten sonra hızla geri almaya sebep olan düşünce ve davranış sistemlerini tespit ederek bunların değiştirilmesi hedef olarak görülüyor. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi ile psikologlar beyni değiştirmeyi amaçlamaktalardır. Bu amaca ulaşan kişiler ise belirli bir yemek listesine maruz kalmadan kendilerine sağlıklı bir yemek tabağı hazırlamayı öğrenmektedirler.

Kişiye özel Psikolojik terapilerde hedef kişinin beynidir. Bu yöntemi uygulayan uzmanlara göre sorun midede değil kişinin beyinde başlar çünkü kişilere yemek konusunda doyumsuzluğu hissettiren beyinleridir. Bu doyumsuzluk ve daha çok yeme isteği insana kilo verme sorunu yaşatır ve kilo verdikten sonra standartı koruma başarılamadığı için tekrar kilo almaya neden olur. Psikologlar terapi seansları esnasında zayıflama konusunda beynin sabote ettiği noktaları tespit eder ve bu davranış ile düşünceler daha sağlıklı düşünceler ile değiştirilebilirse kilo vermek ve kiloyu korumak daha kalıcı ve sağlıklı olacaktır.

Bilişsel Terapi Tedavisi Süreci Nedir?

Bilişsel terapi bir psikoterapi yöntemidir. Bu terapi genellikle 5 - 8 seansta tamamlanmaktadır. Bu psikoterapi yöntemi uygulamaya konulmadan önce cinsiyetleri, yaşları, kilo ağırlıkları ve vücut kitle endeksleri aynı olan iki denek grup üzerinde uygulanmıştır. Gruplardan ilkine beslenme eğitimi verilirken ikinci gruba ise bir taraftan beslenme eğitimi bir taraftan da bilişsel terapi yöntemi uygulanmıştır. Bitirilen 8 seansın sonunda iki grup karşılaştırıldığında iki grubunda kilo verdiği gözlemlenmiştir fakat psikoterapi alan grupta kilo kaybı ile birlikte yeme isteği azalmıştır. Kişilerin farkında yeme alışkanlığı kazandığı tespit edilmiştir.

Bilişsel Terapi Sonucu Kişilerin Kazanımları Nelerdir?

Terapi ile kişiler kendisinin diyetisyeni ve psikoterapisti olmayı öğrenirler. Kişiler kendi kilo sorunlarını kendileri çözebilirler ve kendileri zayıflama yöntemini öğrenebilirler. Aslında kişilerin doyumsuzluğu beynin duygusal istekleri ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla problem beyinde başlamaktadır ancak kişiler çoğu zaman bu durumun farkında değillerdir. Kişiler bu yöntem ile kişiler bir nevi yemek yemeğe yönelmiş bir hayat tarzında yapılan değişiklikler ile zayıf insanlar gibi düşünme ve davranmaya başlamak da denilebilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için kayıt ol veya giriş yap.